Uzman baca-depo-çatı-ilaçlama logosu

Uzman Baca Temizliği

Bacanızın temizliği her zaman sizin güvenliğiniz demektir.Baca yangınlarını göz ardı etmeyin.


Bacaların üstüne kuşların yuva kurmaları dışarıdan gelen pislikler nedeniyle kapanmalar olabilir. Lütfen bacanızı her yıl temizlemeyi ihmal etmeyin. Tel: 0 (216) 345 8577


baca tadilatı tamiri

Baca Temizleme Kontrol-Raporlandırma


Canınızı Tehlikeye Atmayın!


Her yıl onlarca kişi bacalarının tıkanması sonucu karbonmonoksit zehirlenmesinden veya baca yangınlarından hayatlarını kaybetmektedirler. Bacaların düzenli olarak temizlenmesi hem hayatınızı kaybetmeme açısından önemli hemde her yıl elde edilecek %10 ile %15 arasında enerji tasarrufu sağlar. Doğalgaz bacaya sahip olan kişiler yılda 1 kez, katı yakıt bacasına sahip olanlar ise yılda 2 kez temizleterek hayatlarını tehlikeye atmamış olacaktır.


Baca Çeşitleri Nelerdir?


Metal Baca, Tuğla Baca, Beton Baca, Seramik Baca, Plastik Baca


Kullanılan yakıt türüne göre bacalar;
  • Doğalgaz Yakıtlı Cihaz Bacaları (LPG,Propan),
  • Katı Yakıt Bacaları (Odun,Kömür),
  • Sıvıyakıt Kazan Bacaları (Fueloil,Mazot).
Çıkrık yardımıyla temizlenmesi
Baca Temizliği

Baca temizliği kendi sağlığınız için zorunlu bir işlemdir. Sağlığınızla kumar oynamayın!

Olabilecek yangın türleri
Baca Yangınları

Baca yollarında biriken is ve kurum temizlenmediğin de zaman zaman yangınlara neden olabilir.

Yetkilendirildiğimiz alanda rapor verilmesi
Baca Kontrol ve Raporlandırılması

Doğalgaz kurumunun gaz açımı için sizden istediği baca raporu şirketimizce verilmektedir.


Baca Temizliği ve Yapılan İşlemler


Baca raporlaması için gelen ekibimizin çıkrık salarak bacanın cekişini engelleyen hacimli bir meteryal olup olmadığını incelemek ile başlar. Daha sonra bacanın çekişinin iyi olup olmadığını test etmek için tablet ile test yapılır. Bacanın boyutu, şapkalı olup olmadığının kontrolü ile devam eder.


Eğer bunlar ve bir kaç gerekli prosedüre uygun olası durumunda Doğalgaz kurumunun istediği ve İtfaiye'nin yetkilendirdiği firmamız Baca-Kontrol Raporu verecektir. Aksi durumlarda temizlenmesi gerekiyorsa temizlenerek tadilat yapılması gerekiyorsa tadilatı yapılarak rapor verilebilir.


Restorantlarda, Otellerde, Yemekhanelerde, Sosyal Tesis ve benzeri yerlerde kullanılan Yağlı Kanal Bacalarının temizlenmesi son derece önemli ve zorunludur. Kanallarda oluşan yanmış yağların temizlenmemesi halinde son derece yanıcı olan bu yağların tutuşması ve bir yangına yol açması içten bile olmacaktır.
Her 3 ay da bir lütfen Yağlı Kanal Baca temizliğinizi yaptırmayı unutmayın!


Temizleme işlemi iki çeşitte uygulanır. Sıklıkla temizleme işlemi uygulanan bir baca ise çözücülerle işlem yapılır. Uzun süredir temizlik işlemi yapılmamış ise yağ çözücülerin bu tabakaya nüfus edememesi yüzünden başka araçlar kullanılarak temizlik yapılır.